Opublikowany przez: Monika C. 2020-09-23 15:51:42
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Jonathan Borba on Unsplash
W jednym z łódzkich szpitali profilaktycznie(!) rozdzielano mamę z noworodkiem. Sytuacje takie miały miejsce po porodzie przez cesarskie cięcie. Mama mogła zobaczyć swoje dziecko dopiero po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19. Rzecznik Praw Pacjenta mówi, iż narusza to zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych.
„Tylko przesłanki medyczne, w tym podejrzenie lub potwierdzenie zakażenia, mogą uzasadniać oddzielenie matki od dziecka. W pozostałych sytuacjach takie postępowanie będzie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, a także standardami organizacyjnymi opieki okołoporodowej określonymi przez Ministra Zdrowia. Pierwsze kontakty po porodzie są niezwykle ważne, zarówno dla matki, jak i dziecka. Ograniczenia w tym zakresie mogą występować jedynie w wyjątkowych, uzasadnionych sytuacjach” czytamy w Gazecie Wyborczej (z 22 września 2020 r.).
W rozmowie z Gazetą Wyborczą Paweł Grzesiewski, Dyrektor Departamentu Prawnego Rzecznika Praw Pacjenta mówi także, że decyzja rzecznika została podjęta na podstawie opinii ekspertów oraz kierowano się dobrem pacjenta, w tym wypadku matki i dziecka. Profilaktyczne separowanie matki od dziecka jest bowiem niewspółmierne do celu, czyli ochrony przed zakażeniem.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.